Wojewódzkie Stowarzyszenie Sportu i Rehabilitacji Niepełnosprawnych START KATOWICE


Polski klub dla osób niepełnosprawnych – wielosekcyjny z oddziałami w całym województwie. W klubie są następujące sekcje: pływanie (Chorzów, Oświęcim, Tychy), tenis stołowy (Siemianowice Śląskie), szachy (Katowice), narciarstwo zjazdowe, podnoszenie ciężarów (Chorzów), lekkoatletyka (Dąbrowa Górnicza), golball (Chorzów), łucznictwo (Bytom) oraz Boccia (Mikołów).

 

W klubie trenuje łącznie blisko 200 osób z różnym stopniami niepełnosprawności od niewidzących, niedowidzących, upośledzonych umysłowo jak i ruchowo.  W klubie trenuje wielu medalistów mistrzostw Polski oraz uczestników igrzysk paraolimpijskich. Warto wspomnieć m.in o pływakach Katarzynie Pawlik, która woją wspaniałą karierę sportową na arenie międzynarodowej rozpoczęła w wieku 15 lat, kiedy podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Atenach (2004 rok) zdobyła 1 złoty i 2 srebrne medale. Sportowy talent, poparty olbrzymią pracą, którą wykonała, potwierdziła podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Pekinie (2008 rok), gdzie zdobyła 4 medale – 1 złoty, 2 srebrne i 1 brązowy. Mateusz Michalski to 2-krotny brązowy medalista w pływaniu podczas Paraolimpiady w Atenach (2004 rok).

W ubiegłym roku klub organizował mistrzostwa Europy w goalball dywizji B, gdzie byli o krok od awansu do grupy A zajmując 4. miejsce.