MLKS Czarna Strzała Bytom


Bytomski klub łuczniczy powstały w 2001 roku w wyniku oddzielenia się od GKS „Czarnych” Bytom.

Klub jest członkiem wojewódzkiego i krajowego zrzeszenia LZS oraz Śląskiego Okręgowego Związku Łuczniczego. „Czarna Strzała” w rankingu polskich klubów łuczniczych corocznie zajmuje IV-VIII miejsca na blisko 190 sklasyfikowanych jednostek klubowych. Klub przez lata wychował wielu reprezentantów Mistrzostw Świata, Europy i Polski. Najbardziej utytułowani zawodnicy to: Anna Szukalska (wielokrotna Mistrzyni Polski, wicemistrzyni Europy, druga zawodniczka Pucharu Europy Seniorów w 2010 roku, powołana do cyklu przygotowań olimpijskich Londyn 2012), Grażyna Wojciechowska – paraolimpijka Letnich Igrzysk Paraolimpijskich Londyn 2012, Joanna Kamińska (Mistrzyni Polski Juniorek z 2011 roku, dwukrotna Halowa Mistrzyni Świata Juniorek z Rzeszowa z 2009 roku), Andrzej Wojciechowski, Maciej Jaworski. W latach 2001–2012 zawodniczką klubu była Małgorzata Sobieraj – dwukrotna olimpijka z Aten (2004) i Pekinu (2008). Trenerami w Klubie są: Dawid Michalski, Ryszard Witek oraz Grażyna Wojciechowska.

Zawodnicy „Czarnej Strzały” osiągają sukcesy również na arenie ogólnopolskiej. Dowodem na to są liczne medale Mistrzostw Polski, zdobyte Puchary Polski w wielu kategoriach wiekowych oraz wysokie miejsca w tabeli generalnej Ekstraligi Łuczniczej. Na dzień dzisiejszy damska drużyna posiada tytuł wiceliderek oraz drugie miejsce w klasyfikacji generalnej polskich drużyn łuków klasycznych w Drużynowych Mistrzostwach Polski, a drużyna męska zajmuje piąte miejsce.

Treningi w okresie letnim odbywają się na torach łuczniczych w Bytomiu, zaś w okresie zimowym w hali sportowej w Miechowicach. Klub dysponuje zapleczem treningowym w postaci torów łuczniczych przy ul. Piłkarskiej w Bytomiu. Obiekt został zmodernizowany w 2010 roku.

Największe braki w klubie powstają w wyniku zużycia tzw. drobnego sprzętuczyli strzał zarówno aluminiowych jak i karbonowych oraz lotek. Dotacja miasta nie pozwala na regularny zakup tego typu sprzętu, który do tanich nie należy, stąd zwracamy się do lokalnych przedsiębiorstw z prośbą o wsparcie.